Bliv inspireret til frugt- og grøntsagsdyrkning med Tomat-Katrine

dato

Onsdag den 11. juni 2025 inviterer Haveselskabet, Hillerød, alle haveentusiaster til en inspirerende aften i Katrines Have i Bagsværd. Her vil "Tomat-Katrine" dele ud af sin store viden om, hvordan man kan dyrke frugt og grøntsager på begrænset plads.

Tomat-Katrine er en passioneret haveentusiast, der elsker at dyrke spiselige afgrøder i både have, drivhus og udestue. Hun er særligt optaget af, hvad der skal til for at få planter til at trives og gro, med en stor passion for tomatdyrkning.

Arrangementet er en oplagt mulighed for alle, der ønsker at lære mere om bæredygtig dyrkning af frugt og grøntsager, selv når pladsen er begrænset. Det er både sjovt, sundt og godt for sjælen at dyrke sine egne afgrøder.

Tomat-Katrine har gjort dyrkning og salg af tomatfrø til sin levevej, og hun vil dele ud af sine erfaringer og tips til, hvordan man kan komme i gang med sin egen lille have.

Praktisk information
Dato: Onsdag den 11. juni 2025
Tid: Kl. 18.30
Sted: Katrines Have, Peder Hesselsvej 56, 2880 Bagsværd
Arrangør: Haveselskabet, Hillerød
Entré: Entré
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut